OKENSKI OKRASI
Kaj je okenski okras? Malenkost, na katero ne smes pozabiti ko opremljas stanovanje, saj le-te vplivajo na ucinek prostorov. Z nekaj domisljije lahko se tako stara, grda in tezavna okna naredis lepa.
Zavese na oknih ustrezno prispevajo k ozracju v bivalnem prostoru, ne glede na to ali so namenjene samo zasciti pred svetlobo, vrocino, varovanju zasebnosti ali pa so namenjene zgolj okrasu.
Majhna okna v majhnih prostorih moramo okrasiti s svetlimi, enobarvnimi, drobnovzorcastimi materiali s cim manj okrasja na njih.
Vecji ucinek dosezemo, ce prostor okoli oken vkljucimo v dekoracijo, saj s tem provizoricno povecamo okno. Visoko pritrjena zavesa naredi, da je tudi okno videti visje.
Soncne prostore lahko "ohladimo" tako, da izberemo zavese v modri ali zeleni barvi, debelejsih materialov.
Hladne prostore naredimo toplejse in ugodnejse z rdecimi ali oranznimi zavesami.
TLA IN STENE
TLA dolocajo orientacijo in stabilnost nekega ambienta ter ga s pazljivo oblikovano iluzijo popeljejo v novo, drugacno okolje.
Na tla se poleg znanih in dolgo uporabljenih talnih oblog, kot so parket, keramika, kamen, polagajo najrazlicnejsi materiali (pluta, linolej...). Skupna in edina lastnost mora biti trpeznost, preprosto polaganje in ciscenje.
Pri izbiranju materialov za oblaganje tal bodite pozorni predvsem na dobro toplotno izolacijo, enostavno ciscenje in vzdrzevanje, odpornost proti vlagi in seveda lep izgled.
Predvsem se odlocite za naravne materiale, kot so les, opecni tlakovci, kamen, pluta, linolej...
LES je najpogostejsa naravna talna obloga v stanovanjih. Primeren je predvsem za dnevne sobe, spalnice in otroske sobe. Ladijski pod postaja zaradi prijetnega, naravnega izgleda vse bolj priljubljen. Letve so izdelane iz mehkejsega, najveckrat smrekovega lesa. Je razmeroma obcutljiv in manj trpezen. Bolj vzdrzljivi so parketi. Po videzu je podoben ladijskemu podu, vendar je narejen iz trsega in bolj kakovostnega lesa (javor, bukev, hrast, oreh).
PLUTA se zaradi svojih dobrih lastnosti spet uveljavlja. Dolga leta je bila zapostavljena, saj so jo nadomescali modni in cenejsi materiali. Pluta je skorja hrasta plutovca. Plastificirane plosce so vzdrzljive in primerne za oblaganje tal v vseh stanovanjskih prostorih, predvsem v kuhinjah in predsobah.
LINOLEJ ima podobne lastnosti kot pluta, vendar je zaradi vecje kolicine veziva nekoliko trsa in bolj trpezna. Priporocljiva je predvsem za kuhinje in predsobe.
KERAMICNE PLOSCICE najpogosteje oblagamo tla v kopalnicah, saj so dovolj odporne proti vlagi in jih zlahka cistimo.
KAMEN je kvalitetna talna obloga, primerna predvsem za kopalnice, predsobe in terase.
OPECNI TLAKOVCI so primerni za kuhinje, predsobe, shrambe, kopalnice in za vse prostore s talnim ogrevanjem.
LES, PLUTA, KERAMICNE PLOSCICE, OPECNI TLAKOVCI IN KAMEN so lepi naravni materiali, ki so primerni za oblaganje sten. Pogosto uporabljena stenska obloga so tapete. Uporabljamo jih predvsem za oblaganje sten v prostorih, v katerih je malo vlage. Za dokoncno obdelavo stropov in sten uporabljamo tudi barve.
PREPROGE - tezko si zamisljamo, da v svoji prijetno in udobno opremljeni dnevni sobi ne bi imeli preproge.
Preproge iz kokosovih vlaken - najbolj poznani vzorci so ribja kost, boucle, panama ter jumbo boucle in jumbo panama, ki sta debelejsa. Preproge so siroke od 60 do 400 cm, spodnja stran pa je lahko prevlecena z lateksom (naravna guma), ki preprecuje, da bi preproga na gladki povrsini tal drsela. Obenem zadrzuje tudi prah. So ekolosko neoporecne, antistaticne, odporne proti moljem, plesni in trohnenju, so tezko gorljive, nudijo dobro toplotno in zvocno izolacijo.
Orientalske preproge - so izdelane iz naravnega volnenega sukanca ali iz ceste svile. Vzorci in barvne kombinacije so vecinoma tradicionalni, saj temeljijo na dolgoletni tradiciji ljudske umetnosti in obrti. So izredno trpezne in zdrzijo vec generacij.
KERROCK je material, ki je na videz podoben marmorju in je trden kot granit, vendar na otip mnogo toplejsi. V primerjavi z naravnim kamnom ima kerrock popolnoma homogeno strukturo in enakomerno barvo, nima por in zato ne vpija vlage in je izredno odporen proti udarcem. Primeren je za oblaganje sten, predvsem za vrhnje plosce delovnih miz in pultov. Najvec ga uporabljajo za opremljanje bolnisnic, hotelov, restavracij, bank in drugih poslovnih objektov, pa tudi za opremljanje gospodinjskih in sanitarnih prostorov v stanovanjih (umivalniki, pomivalna korita, odcejalne in delovne plosce in delovne plosce).
STENE
V del notranje opreme stanovanja ne sodi zgolj pohištvo, pomembno vlogo igra tudi dekoracija, ki je povsem individualna in zahteva malo domišljije. Nekaterim je dovolj, da tu pa tam obesijo kakšno sliko, postavijo kipec ali vazo, vse več pa je takšnih ljudi, ki se odločajo za stenske dekoracije, pa naj gre za eksperimentiranje z barvami, poslikavami ali pa za vse bolj popularnimi stenskimi dekoracijskimi nalepkami.
STENSKE POSLIKAVE
Druga možnost dekoracije je poslikava stene, kjer ta dobi dimenzije slikarskega platna. Kreativni izziv za umetniške duše in vse tiste, ki radi ustvarjajo. Vse kar
potrebujete, je prazna bela stena, malo domišljije, čopič in akrilne barve. Naloga ne bo težka, če je v vas vsaj malo ustvarjalne žilice, če pa se vam zdi, da izzivu ne boste kos, naj vam na pomoč priskočijo prijatelji ali pa se obrnite na tiste, ki se s stenskimi poslikavami ukvarjajo profesionalno.
STENSKE DEKORATIVNE NALEPKE Pravi modni trend v dekoraciji prostorov pa postajajo stenske nalepke. Če torej sodite med tiste, ki se med barvami in čopiči ne znajdejo najbolje, hkrati pa vas skrbi, da se boste poslikave enkrat naveličali, so nalepke enkratna rešitev. Gre za moderne, oblikovno dodelane motive, prenesene na vinil, material, ki je enostaven za montažo, hkrati pa ga lahko po mili volji odstranite. Izbirate lahko med široko ponudbo motivov v najrazličnejših barvnih odtenkih in dimenzijah.
BARVE
Prostorom kjer bivamo dajejo tisti pravi car detajli. Sigurno se veliko bolje pocutimo v barvno usklajenem prostoru, tako, da se splaca posvetiti tudi temu podrocju. Seveda pa obstajajo dolocena pravila, po katerih naj bi kombinirali barve v prostoru.
UCINEK BARV:
Najprej izberemo dominantno barvo, to je ponavadi barva sten in tal. Ta barva je odlocujoca za nase pocutje in je zato najpomembnejsa.
Vemo, da svetle barve opticno povecajo prostor, temne pa ga zmanjsajo, vendar delujejo bolj glamurozno in udobno. Ne glede na to ali je barva svetla ali temna, ima prav vsaka od njih drugacen vpliv na cloveka.
BELA nas hkrati pomirja in nam simbolizira cistoco.
CRNA ima mocan psiholoski ucinek na ljudi. Ta barva nas dusi in nelagodno vpliva na nase pocutje. Ni primerna za prostore, v katerih prezivimo vecino dneva, se manj pa za spalnico.
MODRA cloveka pomiri in opticno poveca predmete. Je priporocljiva za spalnico in kopalnico.
VIJOLICNA je sicer obravnavana kot barva zalosti in potrtosti, navda pa nas z obcutkom preprostosti in nevsiljive skromnosti.
RDECA barva pri cloveku stopnjuje pozornost in ga motivira za delo in premagovanje ovir. Krepi nemir in voljo za resevanje nalog. Strokovnjaki jo priporocajo za kuhinje, otroske in dnevne sobe.
ORANZNA je nekaksna mesanica med rumeno in rdeco in tako zadrzuje silnost rdece in zivahnost rumene barve. Oddaja pozitivno energijo, vendar nas v prevelikih odmerkih utegne utrujati.
RUMENA barva deluje ravno nasprotno od modre, saj te naredi bolj zivahnega, deluje vsiljivo in kricece.